Bir Fincan Çay Gibisi Yok ;)

Fincan modellerinde, kahve türlerine ve kökenine sık olarak açıklık getirmeye çalıştım. Bugün ise fincan seti modellerinin vazgeçilmez içeceği olan çaya değinmek isteniyorum. Fincan modellerinin tavşan kanı çaylara ev sahipliği yapan modelleri de mevcut. Hatta ve hatta şöyle diyebilirim ki, çay tüketiminde fincan modelleri, artık cam çay bardaklarından daha fazla tercihleniyor. Özellikle yurt dışı kültürlerinde çay, genellikle fincan modelleri eşliğinde tüketiliyor. Ben de çayın sunumunda fincan seti modellerini daha ön planda görüyorum. Özellikle de porselen fincan içerisinde içilen çayların keyfi bir başka oluyor. Tabi ki bu keyif fincan modellerinizin güzelliği ile de doğru orantılı diyebilirim ;)

fincan modelleri

fincan modelleri

Çay en az kahve kadar kültürümde önemli bir yere sahip. Ülkemizde özellikle de Karadeniz bölgemiz, kaliteli çay yetiştiriciliği için oldukça elverişli. Şimdi kahvaltılarımızın vazgeçilmez unsuru olan bu bitkiyi sizlere daha detaylı olarak anlatmak istiyorum.

Çay, işlenmiş yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensistir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye’de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa’ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

Türkiye’de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak mümkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır.  Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

Bir önceki yazımız olan Fincan Modelleri Aleminde Kahve Bitkisine Yakın Bir Dokunuş başlıklı makalemizde fincan modelleri ve kahve takımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kahve-Fincan Etiketler : , .