Ne içersiniz? Çay mı Kahve mi?

Hem keyfine hem de misafirliğe önem veren bir toplum olarak çay ve kahve keyfi hepimizin geleneksel olarak genlerimizde var olan bir özelliktir. Bir şey anlatmadan önce çayın demlenmesi veya kahvenin hazır olması beklenir. Ekip tamamlanmadan kahve ocağa konmaz, birlikte içilsin istenir. Misafire “Ne içersiniz? Çay mı kahve mi?” diye standart bir soru yöneltilir. Farklı illerde, farklı ailelerde hep aynı gelenek ve replikler yıllardır sürüp gider.

Kültürümüzün geçmişten bugüne varlığını ve önemi yitirmeden gelen birçok değeri hem çay – kahve keyfinden nasibini almıştır. Hatta eskiler şöyle bir şey anlatır. Misafirliğe biri geldiğinde hemen bir tepside kahve ve su ikram edilir. Eğer misafir ilk önce suyu yudumlarsa, karnının aç olduğuna kanaat getirilir ve hemen  yemek sofrası kurulur. Yemekten sonra ise çay demlenir ve ikram edilir.  Kültürümüzün nezaketine dayalı küçük bir örnek olan bu anektotta da görüleceği üzere misafirperverliğin ana temalarından biri kahve ve çaydır.

fincan seti

Dünyanın birçok yerinde kahve ve çay alelade bir içecekken, bizim toplumumuzda içinde birçok anlam barındıran hikayeleri, deyimleri dilden dile dolaşan kültürel bir unsurdur. Bu nedenle ikramın güzel sunumu bizim için önemlidir. Her evde, çay ve kahve için günlük fincan takımı ve misafirlik fincan takımı ayrıdır. Günlük olanlar genellikle düz ve sade fincan modellerinden oluşurken, misafir geldiğinde dolaplardan çıkarılan fincan takımları, desenli, kabartmalı, hatta bazen sedeflidir. Bu misafire verilen değerin de göstergesidir. Tabi bu farklılık fincan fiyatlarında da kendini belli eder. Misafirler için kullanılan fincan takımlarının fiyatları standardın üzerindeyken, günlük kullanım için genellikle daha ucuz fincan takımları tercih edilir. Fakat günümüzde alışveriş imkanları ve ürün çeşitliliği o kadar fazla ki, iyi araştırılırsa çok uygun fiyata, misafirler için kullanılabilecek çay ve kahve fincan takımları da bulmak mümkün. Özellikle modern çizgili, yazılı, veya tek renk fincan takımları hem kullanışlı hem de şık bir sunum yapma olanağı sağlıyor. Benden küçük bir kullanışlı öneri size: Hani her kadının kıyafet dolabında düz bir siyah etek ve düz siyah bir topuklu ayakkabı bulunmalıdır derler ya; işte bence herkesin evinde hem günlük hem misafirler için kullanabilecek düz renkli bir fincan takımı da mutlaka bulunmalıdır. Tecrübeyle sabit!

Bir önceki yazımız olan Zafer Her Daim Kahve ve Fincanın Olmuştur! başlıklı makalemizde fincan modelleri, fincan seti ve kahve takımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kahve-Fincan Etiketler : , , , , .